Charitu vřele doporučuji
21. srpna 2020 z naší Charity

Charitu vřele doporučuji

Eva Šlesingrová z Letohradu se pět let obětavě starala o svého manžela v jeho nemoci. Pomáhaly jí také zdravotní sestry a pečovatelky z Oblastní charity.

Zdravotní stav Františka Šlesingra se podlomil po mozkové příhodě v lednu 2015. Když se vrátil domů z nemocnice a rehabilitačního pobytu, měl značně omezenou pohyblivost. Od března se naučil znovu chodit s chodítkem. „Chodili jsme venku po chodníku nebo doma po bytě. Byl rád, že se znovu postavil na nohy po tom všem, co prožil.  Brzy k nám začaly chodit sestřičky z Charity, které s taťkou cvičily. Takže až do roku 2019 to byly celkem veselé roky,“ říká paní Eva a dodává: „Manžel byl vždycky velký bojovník. Vrátil se do života. Hodně ho povzbudilo, že se znova naučil chodit.

Loni se ale zdravotní stav pana Šlesingra opět zhoršil – přestal se hýbat i komunikovat. K sestřičkám z Charity, které teď navíc ošetřovaly dekubity nebo mu dávaly infuze v případě potřeby, přibyly i pečovatelky. Ty jezdily každé ráno a večer provést u pacienta hygienu, a pomáhaly přemístit nemocného z postele na křeslo a na toaletní židli. „Pečovatelky z Charity jezdily i o víkendu, to jsem byla moc ráda,“ vzpomíná paní Šlesingrová a dodává: „Měla jsem velký strach v době koronaviru. Jednak aby Charita neukončila péči, protože bez její pomoci bych to nezvládla. A jednak abych manžela nenakazila já nebo někdo z rodiny. Naštěstí se nestalo ani jedno. Naopak: dcera Eva mně v dubnu chodila často pomáhat, nechodila totiž do práce.“

V posledním půlroce už byl František Šlesingr nepohyblivý, odkázán pouze na lůžko, s okolím téměř nekomunikoval. Sílu mu tehdy dodávalo vědomí, že se brzy narodí vnuk. „Když mu Michal řekl, že budou mít syna, taťka řekl: ‚To se musím hodně snažit, abych se ho dočkal.‘ A skutečně se dočkal.“ Když se v srpnu 2019 vnuk narodil, vlilo to novou radost do života nemocného: „Kdykoli pak dali miminko manželovi do postele, vždycky vyloudilo na tváři jeho úsměv. Na nikoho jiného už manžel téměř nereagoval, jen na malého vnoučka se smál,“ uvádí paní Eva.

František Šlesingr zemřel 29. dubna 2020. Zemřel pokojně a bez bolesti. Věděl, že je doma… „Jsem velice vděčná sestřičkám a pečovatelkám z Charity, které mi pomáhaly po celých pět let manželovy nemoci. Všechny byly perfektní, milé, profesionální. Každému, kdo by takovou pomoc v rodině potřeboval, Charitu vřele doporučuji. Vážím si toho, že v Letohradě Charitu máme,“ uzavírá paní Šlesingrová.

                                                                                              Iva Marková