Na občanskou poradnu se často obracejí lidé s exekucemi. V naprosté většině uznávají, že dluhy se musí platit, někdy se ale požadavky věřitelů „utrhnou ze řetězu“ a pak je dobré znát svoje práva a vědět, jak se bránit.
Před dvěma měsíci se na nás obrátila paní, kterou už 15 let tíží exekuce. Vyprávěla, že si v mládí vzala několik drobných půjček. Bohužel pak kolem r. 2008 přišla ekonomická krize, paní byla nějakou dobu bez práce a na splátky jí nezbývalo. Věřitelé na nic nečekali a po klientce začali dluhy vymáhat exekučně. Paní se snažila splácet a posílala exekutorům, kolik si zrovna mohla dovolit. Po tolika letech už jí ale přišlo divné, že zaplatila desítky tisíc a exekuce pořád nejsou skončené. Paní se tak s námi přišla poradit, jestli by se s tím nedalo něco dělat.
Z donesených dokumentů vyplynulo, že jedna z klientčiných exekucí byla před lety nařízena na základě rozhodčího nálezu. Paní to nic neříkalo, ale vysvětlili jsme jí, že v minulosti bylo dovoleno zahrnout do smluv o spotřebitelských úvěrech rozhodčí doložku. Když pak došlo ke sporu mezi dlužníkem a věřitelem, nerozhodoval nezávislý soud, kolik má dlužník zaplatit, ale rozhodce – člověk zpravidla spřízněný s věřitelem a vůbec ne nezávislý. Rozhodčí doložky byly často schválně ukryté v dlouhých obchodních podmínkách věřitelů psaných velmi drobným písmem. Byla to taková past na dlužníka, aby se z něj při poskytnutí i jen drobného úvěru daly později vymáhat desetitisíce. Tato praxe už je sice léta zakázaná, bohužel řada lidí dodnes splácí exekuce, na jejichž začátku stála podobná skrytá rozhodčí doložka.
Klientce jsme vysvětlili, že tato exekuce je nezákonná a je možné ji zastavit. Společně jsme sepsali návrh na zastavení exekuce, který paní poslala exekutorovi. Exekutor prozatím výkon této exekuce odložil a vše směřuje k dobrému konci – úplnému zastavení této exekuce.
Klientka se písemně obrátila i na další dva své exekutory a žádala o podrobné informace, kolik již bylo na dluh vymoženo a co by ještě měla uhradit. Velice ji potěšilo, když oba exekutoři obratem odpověděli, že exekuce zastavují na návrh věřitelů. Naše klientka by teď měla doplatit už jen jediný menší dluh a po patnácti letech bude konečně bez exekucí.
Při práci se zadluženými klienty v poradně vnímáme, že věřitelé a exekutoři bývají tou silnější stranou a dlužníci mají pocit, že jsou jim vydaní na milost. Snažíme se tak lidem vysvětlovat, jaká mají práva a povinnosti a vyrovnáváme aspoň trochu ten nepoměr, aby nikdo nezneužíval svého silnějšího postavení. Výsledkem půjčky by přece mělo být vrácení peněz spolu se spravedlivým úrokem, ne uvržení dlužníka do dluhové pasti, z níž se už nikdy nedostane.
Zmíněný příběh je bohužel jen jedním z řady. V ČR má aktuálně dluh v exekuci asi 650 000 lidí a ví se, že část exekucí je nezákonná, dlužník se ale musí sám ozvat a požadovat nápravu. Pokud i Vás už řadu let tíží exekuce a chcete s tím něco udělat, nebojte se přijít poradit.
Občanská poradna, tel. 734 281 415, 739 136 522, e-mail: poradna@uo.hk.caritas.cz