2. října je mezinárodní den pečujících
2. října 2021 z naší Charity

2. října je mezinárodní den pečujících

2. října je mezinárodní den pečujících a my bychom tímto příspěvkem chtěli poděkovat všem, kteří pečují o své blízké a potřebné. Ať už se jedná o formální pečující, kteří si vybrali tuto těžkou práci jako své povolání - pečovatelky, nebo o neformální pečující, tj. rodiny, které se starají o své blízké doma.

Děkujeme všem našim skvělým pečovatelkám, za jejich práci.
Pro pečující rodiny si dovolujeme sdílet desatero pro udržení si duševní rovnováhy při péči o nemocného, Centra neformální péče v Praze 4:
☘Mějte se rádi.
☘Udělejte si čas i na své koníčky a zájmy, nevzdávejte se jich.
☘Domluvte se i s dalšími příbuznými, že vás budou schopni po nějakou dobu zastoupit, abyste si mohli odpočinout. Pokud to není možné, spojte se s pečovatelskou službou.
☘Pokud o nemocného pečujete dlouhodobě, naplánujte si nejméně týden dovolené, kdy si zcela odpočinete.
☘ Stýkejte se se svými známými, nevzdávejte se všech kontaktů.
☘Pečujte o sebe. Skutečnost, že pečujete o blízkou osobu, není důvodem k tomu, abyste se nemohli dobře a pravidelně najíst, hezky se obléct, upravit, nalíčit, …
☘Nezapomínejte na přiměřený pohyb.
☘Zkuste péči co nejlépe skloubit se svým zaměstnáním. Pokud jste museli na nějakou dobu kvůli péči svoji práci přerušit a plánujete se později opět vrátit do zaměstnání, buďte v kontaktu s prací, kterou děláte, udržujte si znalosti a vzdělávejte se ve svém oboru, i když momentálně nepracujete.
☘Stýkejte se i s ostatními pečujícími a vyměňujte si své zkušenosti.
☘V těžkých chvílích si uvědomte, že nejste sami. Někomu pomůže víra, jinému rozhovor s psychologem či kamarádem, vždy byste měli mít někoho, komu se můžete se svými obavami a starostmi svěřit. Je důležité, aby se pečující měl na koho obrátit i v momentech, kdy si myslí, že už to dále nezvládne.