Hledáme zdravotní sestru aneb jak (ne)může vypadat inzerát
21. září 2022 z naší Charity

Hledáme zdravotní sestru aneb jak (ne)může vypadat inzerát

Slyšte, vážení, do našeho týmu Charita ÚO hledáme posilu, superženu. Naše sestra nemůže být ledajaká. Práce v terénu vyžaduje specifické vlastnosti, schopnosti a dovednosti. Poohlížíme se po osobnostech, které mají blízko k dokonalosti. Takže, pokud se, kromě formality dosaženého vzdělání oboru zdravotní sestra, považujete za typově vyhovující, neváhejte nás kontaktovat.

Jsi komunikativní? Dokážeš být dvacet minut ohnutá k převazované končetině, rukama hbitě tvořit z obinadel klasy a přitom komentovat venkovní počasí, politickou situaci, či zpaměti odříkávat recept na svíčkovou? Pak máš první plusový bod.
Jsi vzdělaná? Umíš diagnostikovat hypoglykemii, epileptický záchvat nebo stav opilosti, nezaměnit jedno za druhé, nepoplést s tím třetím a adekvátně na ně reagovat? Máš přehled, co se děje v nejsledovanějších seriálech v TV? Pak si přidej druhé významné plus.
Jsi odvážná? Nebojíš se po bytě volně pobíhajících psů, plazících se hadů, z krunýřů vykukujících želv, koček útočících na tvé tkaničky od bot, mrtvých myší na prahu domu, či z pavučin číhajících pavouků? Pak jsi odvážná a patříš mezi nás. My se totiž na našich návštěvách za klienty se zvířaty všeho druhu setkáváme. A snažíme se nebát.
Jsi sportovkyně? Zvládneš vyjít osm poschodí a nemít jazyk na vestě? Vlézt do domu oknem nebo vyskákat po dřevěných paletách pro tebe není problém? Budeš pro nás jako stvořená.
Umíš potlačit hlad, žízeň a nutkání na WC? Že ty jsi v terénu už někdy pracovala?
Máš smysl pro humor? Pak mu musíš umět popustit uzdu jen ve správných situacích. Třeba když si z tebe pacient doopravdy dělá legraci. Mává ti před očima tvojí nejoblíbenější čokoládou, přičemž ti vysvětluje, že ji nedostaneš, protože jsi boubelka s pár kily navíc? Využij svůj smysl pro humor a srdečně se zasměj. Nezaměňuj za hysterický záchvat.
Umíš cvičit nebo tančit? Nebude ti dělat problém provádět s klienty rehabilitace ztuhlých kloubů. Pokud cvičit ani tančit neumíš, je dobré hezky zpívat, recitovat nebo alespoň plynule číst. Pacient tak dle tvých pokynů a tempa řeči vykonává cviky sám.
Dokážeš naslouchat? Tebe budou mít lidi rádi. Nemysli si, že jim budeš po dovolené barvitě vyprávět své zážitky. Jen si trpělivě vyslechni, jaká byla dovolená před půl stoletím na Mácháči.
Máš dobrý zrak? Nejspíš se většinou trefíš do žíly, z které máš odebrat krev, povede se ti odstřihnout nitka stehu a pinzetou vytáhnout. Přečteš jmenovku pacienta na zvonku. Dobrý zrak je důležitý. Pečuj nadále o své oči a pokračuj ve čtení.

Nejsme superženy. Jsme obyčejné, úplně (nenormálně) normální. Máme silné i slabé stránky. Jsme veselé i vážné, milujeme klid, ale i dobrodružství. Rády chodíme mezi lidi a rády lidem pomáháme, těší nás, když se podílíme na jejich uzdravení. Žijeme s našimi pacienty jejich příběhy a hodně o nich přemýšlíme. Oni zase žijí s námi ty naše. Poznají na nás, když se špatně vyspíme, přesto nás den co den pouští do svých domovů, dávají nám svoji důvěru a říkají, že jim je s námi lépe. Naše práce je výjimečná, často komplikovaná, nepohodlná, s prvky improvizace, ale je to moc hezká práce.

P.S. Tohle není doopravdický inzerát. Jestli jsme tě však nalákaly, zkus to. Možná nám tady chybíš ještě ty.

Radka Smolová, sestřička DZP Ústí nad Orlicí