Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny
9. května 2022 z naší Charity

Letohrad: společně pomáháme lidem z Ukrajiny

Od vypuknutí války na Ukrajině uběhly více než dva měsíce. Dva měsíce, které převrátily život každému ještě naléhavěji než covid. Naprostá většina obcí, církví a neziskových organizací ze dne na den zareagovala na nečekaný příliv uprchlíků z Ukrajiny konkrétní nabídkou pomoci. Konečně jsme dostali příležitost ukázat, že to s námi Čechy není vůbec tak špatné, jak se mohlo zdát. (Jakkoliv bychom tu příležitost raději neměli). Někdejší remcalové u sebe najednou ubytovali úplně neznámé lidi, o které se nezištně starají. Miliardy, vybrané neziskovými organizacemi ve sbírkách na pomoc Ukrajině, a pomoc naší vlády řadí Česko na druhé místo v objemu pomoci válkou sužované zemi. Od 24. února 2022 uteklo z Ukrajiny téměř 5,5 mil lidí. V České republice nalezlo azyl přes 317 tisíc z nich.

Podle statistik Ministerstva vnitra bylo v Letohradě k 30. dubnu 2022 ubytováno 170 lidí z Ukrajiny.  Díky osobním nebo pracovním kontaktům některých lidí k nám do Letohradu lidé z Ukrajiny začali přijíždět ihned po vypuknutí války. Dvacet lidí ze Žytomyru ubytoval letohradský evangelický sbor ve svém kostele, více než tři desítky uprchlíků bydlí v internátě střední průmyslové školy. Ubytovací kapacity nabídli někteří místní zaměstnavatelé, hodně lidí bydlí v soukromí místních občanů.

Podstatnou část starosti o uprchlíky z Ukrajiny, kteří přišli na území našeho okresu, převzala Oblastní charita Ústí nad Orlicí se sídlem v Letohradě, která pro ně postupně vybudovala praktický servis. V Centru pod střechou v Taušlově ulici otevřela Centrum pomoci pro ukrajinské rodiny. Paní, která mluví ukrajinsky i česky, kontaktuje potřebné lidi, každou středu se tam setkávají ukrajinské rodiny, zájemci mohou využít psychologické či duchovní podpory, a probíhá tam také výuka češtiny. V prostorách byl zřízen humanitární sklad, kde mohou lidé z Ukrajiny získat potraviny, oblečení nebo hygienické prostředky.

Na webu Oblastní charity lze najít kontakt na Krajské asistenční centrum, návody, jak požádat o speciální vízum, jak nahlásit změny nebo požádat o státní humanitární dávku, jak sn e začlenit do školského systému nebo jak se uplatnit na trhu práce. Veškeré informace jsou dvojjazyčné a obsahují i potřebné tiskopisy. Na druhé straně mohou čeští obyvatelé prostřednictvím webu Oblastní charity nabídnout lidem z Ukrajiny ubytování, materiální pomoc nebo zjistit, jak požádat o solidární příspěvek, pokud už ve svém bytě někoho z Ukrajiny ubytovali.

Katolická farnost ve spolupráci s Oblastní charitou otevřela koncem dubna na faře adaptační skupinu pro předškolní děti. V pracovní dny se tam schází více než desítka ukrajinských dětí. Mladé maminky z farnosti spolu s ukrajinskými učitelkami pro ně vymýšlejí program. Starší farníci podporují projekt materiálním zajištěním, prací, přípravou stravy apod. Město Letohrad poskytlo významný finanční příspěvek Oblastní charitě na materiální pomoc. Základní škola Komenského v Letohradě přijala k 29.4.2022 k výuce 25 ukrajinských dětí a příští týden čekají dalších 12 dětí.

V posledních dvou měsících každý z nás zjistil, že pocit neotřesitelné svobody a materiální hojnosti je jen zdání. Válka je sice blízko, ale činorodost nás učí nepodléhat strachu. Válka na Ukrajině nás vytrhla z apatie a odkryla to dobré v nás. Pomoc uprchlíkům dává smysl našemu životu a dává smysl i jim samotným, protože na vlastní kůži mohou pocítit ono pověstné vítězství dobra nad zlem.  Možná chvilkové nebo dočasné vítězství, protože až se vrátí do své vlasti, čeká je tvrdá práce a nelehké chvíle, ale vítězství jasné a hmatatelné.

/IM

        Setkávání ukrajinských rodin v Centru Pod střechou       prostory pro adaptační skupinu při letohradské farnosti